Zarejestruj / Zaloguj
Podniesienie piersi - o tym warto wiedzieć

podniesienie (lifting) piersi

Operacja podniesienia piersi, w tym jej przebieg uzależniony jest od indywidualnego przypadku z jakim pacjentka zgłosi się do chirurga plastyka. Inną metodę zastosuje się w przypadku próby podniesienia małych piersi, inną gdy do lekarza zgłosi się pacjentka z obfitym opadniętym biustem.Operacja podniesienia piersi może uwzględniać następujące elementy:
- zmniejszenie oraz przemieszczenie brodawki sutkowej,

- nacięcie pionowe biegnące od otoczki brodawki w dół do fałdy podpiersiowej,

- nacięcie w fałdzie podpiersiowym (w przypadku podniesienia wraz z redukcją wielkości piersi),
- umieszczenie implantu piersiowego,

- liposukcję.

 

 


Zmniejszenie oraz przemieszczenie brodawki sutkowej
Lekarz wykonuje nacięcie dookoła otoczki brodawki i następnie w trakcie operacji przemieszcza ją ku górze do nowej pozycji. Dolna część gruczołu piersiowego jest modelowana. W przypadku pacjentek z minimalnym opadaniem piersi, można zastosować zabieg ograniczony wyłącznie do niewielkiego nacięcia dookoła otoczki brodawki sutkowej oraz usunięcia fragmentu tkanki skórnej. W przypadku konieczności wykonania bardziej zaawansowanego zabiegu lekarz przeprowadza dodatkowe nacięcia (patrz poniżej) Rany w obrębie sutka zeszywa się szwem śródskórnym. Powstała blizna pooperacyjna ulokowana jest wokół otoczki i dzięki temu dekolt pozostanie wolny od blizn. Operacja podniesienia piersi nie powiązana z redukcją piersi nie narusza gruczołu - nie ma zatem żadnych przeszkód dla ew. późniejszego karmienia. W przypadku konieczności głębszej ingerencji w obszar gruczołu piersiowego (redukcja piersi wraz z podniesieniem) powiązanego z częściowym usunięciem gruczołu piersiowego może dość do późniejszej utraty możliwości karmienia piersią. Ten aspekt należy omówić z lekarzem przed operacją, a w przypadku planowania ciąży oraz karmienia piersią zalecane jest przełożenie operacji na okres późniejszy.

Nacięcie pionowe biegnące od otoczki brodawki w dół do fałdy podpiersiowej
W przypadku pacjentek z dużym biustem lub/i ze znaczącym efektem opadnięcia piersi konieczna będzie dodatkowa korekta kształtu piersi, w ramach której chirurg przeprowadzi nacięcie pionowe. W ramach tego nacięcia usuwa się nadmiar skóry. Pionowa część rany, pomiędzy otoczką i fałdem podpiersiowym jest najczęściej zeszywana szwem o przedłużonym okresie wchłanialności.

 

Nacięcie w fałdzie podpiersiowym (w przypadku podniesienia wraz z redukcją wielkości piersi)
Wspomniane nacięcie przeprowadza się w ramach operacji, jednakże stosowana jest również technika (wertikalna) umożliwiająca uniknięcie tego nacięcia.

Umieszczenie implantu piersiowego
W przypadku połączenia operacji podniesienia piersi z modelowaniem wraz z wykorzystaniem implantu, chirurg przeprowadza zabieg umieszczenia implantów w piersiach. W zależności od budowy ciała pacjentki implant umieszcza się bezpośrednio pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym większym.

Liposukcja
Czasami w ramach operacji przeprowadza się zabieg liposukcji czyli odessania tkanki tłuszczowej.


Czas trwania operacji oraz rodzaj znieczulenia

Operacja w zależności od zakresu przeprowadzonych prac trwa od 1,5 do 3 godzin. W ramach przeprowadzenia operacji podniesienia oraz podniesienia i redukcji piersi stosowane jest znieczulenie ogólne.

 

Po operacji – rekonwalescencja
Piersi po operacji będą opuchnięte i bolesne, jednakże ból po operacji nie jest dotkliwy i ustępuje w ramach stosowania powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych. Dodatkowo na piersiach mogą występować zasinienia, które z czasem (od kilku do kilkunastu dni) ustąpią. Zmiana położenia brodawek może być czasowo powiązana z brakiem czucia. Jednak ta dolegliwość również z czasem ustąpi. Czasami w ramach niepożądanego powikłania może pojawić się krwiak lub krwawienie pooperacyjne. Po operacji na okres 2 dni zakłada się opatrunek z bandaża elastycznego.
Pomoc w obszarze modelowania piersi odbywać się będzie w ramach noszenia specjalnego indywidualnie dobranego biustonosza. Szczególną uwagą należy traktować piersi w okresie do miesiąca od operacji.

Szwy zostaną usunięte w zależności od oceny lekarza w zakresie stopnia gojenia się ran. Można przyjąć, że usunięcie szwów będzie miało miejsce pomiędzy 7, a 14 dniem po operacji. W momencie zdjęcia szwów po uzgodnieniu z lekarzem należy rozpocząć etap mający na celu zminimalizowanie widoczności blizn. W tym celu należy stosować odpowiednie kremy oraz maści mające na celu maksymalnie możliwe zmniejszenie ich widoczności. Należy pamiętać, że pomimo usilnych działań blizny będą widoczne. Możemy jednak wpłynąć na ich stopień widoczności. Blizny z czasem będą ulegały wygładzeniu, lecz proces ten może potrwać kilka miesięcy.

Powrót do pracy można planować w granicach 7-14 dni. Bezpośrednio po momencie zdjęcia szwów pacjentka nie może korzystać z sauny, unikać nadmiernego nasłonecznienia oraz solarium. W okresie miesiąca po operacji nie należy forsować się, w tym należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i unoszenia ramion przez okres 3-4 tygodni.

Na efekt końcowy trzeba będzie poczekać kilka miesięcy, tj. od 2-4 miesięcy w przypadku podniesienia lub podniesienia i powiększenia piersi do 6-12 miesięcy w przypadku podniesienia powiązanego z redukcją piersi.

 


Pacjentka przygotowująca się do operacji musi cieszyć się dobrym ogólnym stanem zdrowia, posiadać prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych tj. w zakresie morfologii, wskaźnika krzepnięcia, rentgen klatki piersiowej oraz EKG. W ramach dodatkowych badań przed operacją uwarunkowanych przeprowadzonym z pacjentką wywiadem czasami wskazane jest wykonanie przed operacją badania USG piersi lub mammografii.


Planując operację zapraszamy do przeczytania kilku praktycznych porad w zakładce „Planując operację plastyczną”
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmButterflay_logo_z_motylem Butterfly Wellness Sp. z o.o.
Wrocław, Sudecka 146
butterfly_wellness@onet.pl http://www.butterflywellness.com.pl
MmmNAOMI_logo Studio Fryzjersko-Kosmetyczne NAOMI
Zabrze, Szczęść Boże 7
naomizabrze@o2.pl http://www.naomizabrze.pl
Mmmdermikos__logo1 DERMIKOS CENTRUM ZDROWIA I URODY
Kraków, Al. Pokoju 44
recepcja@cdekleopatra.pl http://www.dermikos.pl
Mmmlogo_bc Beauty Clinic
Warszawa , Wąwozowa 8
beautyclinic8@gmail.com http://www.beautyclinic8.pl
MmmBellisana Bellisana
Warszawa, Al. Wilanowska 7
biuro@bellisana.pl http://bellisana.pl
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmButterflay_logo_z_motylem Butterfly Wellness Sp. z o.o.
Wrocław, Sudecka 146
butterfly_wellness@onet.pl http://www.butterflywellness.com.pl
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
Mmmdermikos__logo1 DERMIKOS CENTRUM ZDROWIA I URODY
Kraków, Al. Pokoju 44
recepcja@cdekleopatra.pl http://www.dermikos.pl
Mmmlogo_bc Beauty Clinic
Warszawa , Wąwozowa 8
beautyclinic8@gmail.com http://www.beautyclinic8.pl
MmmBellisana Bellisana
Warszawa, Al. Wilanowska 7
biuro@bellisana.pl http://bellisana.pl
MmmNAOMI_logo Studio Fryzjersko-Kosmetyczne NAOMI
Zabrze, Szczęść Boże 7
naomizabrze@o2.pl http://www.naomizabrze.pl
rozwiń listę (+)

Komentarze (10)

awatar
ROZZEN napisała:
2013-07-17 20:34:26
Słowo operacja wywołuję u mnie paniczny strach,ponieważ to rożnie bywa, moja mamusia miała nie udaną operację i zmarła.chyba żeby to była sprawa ratowania zdrowia to wtedy bym musiała się zdecydować.

awatar
~barbra napisała:
2013-06-28 11:41:35
dobry specjalista to podstawa to fakt ! Dlatego polecam doktora Ciesińskiego z KRakowa.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2018 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie